For class details or registration information, click on the school link.

Elementary classes are listed at the top - Preschool classes are listed at the bottom

 
SPANISH FOR THE ELEMENTARY YEARS: 

Elementary classes are listed alphabetically by district - click on school for registration information.

   
AKRON SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Akron Elementary/Middle School (grades K-6) 
Tuesdays 2:35p.m. - 3:15p.m.



   
ALDEN SCHOOL DISTRICT: Elementary classess  
Alden Primary School
Mondays 3:25p.m. - 4:05p.m.

 
   
AMHERST SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Smallwood Elementary School
Mondays 2:00p.m. - 2:40p.m.

  
Windermere Elementary School
Tuesdays 3:00p.m. - 3:40p.m.

   
ATTICA SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Attica High School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m. *Spanish students are bussed to HS

 
   
BRIGHTON SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Seton Catholic School
Mondays 2:30p.m. - 3:10p.m.

  

   
BUFFALO SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Catholic Academy of West Buffalo
Thursdays 2:20p.m. - 3:00p.m.

St. Mark's School
Thursdays 2:25 - 3:05p.m.

Tapestry Charter School
Tuesdays
3:30 - 4:10p.m.

West Buffalo Charter School
Wednesdays 3:30 - 4:10p.m.

   
CLARENCE SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Clarence Center Elementary School
Fridays 2:30p.m. - 3:10p.m.

Harris Hill Elementary School
Classes not offered this session

 
Ledgeview Elementary School
Thursdays 2:25p.m. - 3:05p.m.

Sheridan Hill Elementary School
Fridays 2:30p.m. - 3:10p.m.

   
EAST AURORA SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Immaculate Conception School
Wednesdays 3:05p.m. - 3:405p.m.

Parkdale Elementary School
Fridays 3:25p.m. - 4:05p.m.

   
EDEN SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Eden Elementary School
Fridays 3:00p.m. - 3:40p.m.

Eden Primary School
Mondays 3:10p.m. - 3:50p.m.
   
FRONTIER SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Big Tree Elementary School
Wednesdays 3:20p.m. - 4:00p.m.

Blasdell Elementary School
Mondays 3:20p.m. - 4:00p.m.

Cloverbank Elementary School
Tuesdays 3:20p.m. - 4:00p.m.

Pinehurst Elementary School
Thursdays 3:20p.m. - 4:00p.m.

   
GATES CHILI SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Archangel School
Tuesdays 2:45p.m. - 3:25p.m.

Florence Brasser Elementary School
Mondays 3:30p.m. - 4:10p.m.

Neil Armstrong Elementary School
Thursdays 3:30p.m. - 4:10p.m.
Paul Road Elementary School
Tuesdays 3:30p.m. - 4:10p.m.

Walt Disney Elementary School
Wednesdays 3:30p.m. - 4:10p.m.



   
GRAND ISLAND SCHOOL DISTRICT:Elementary classes  
Huth Elementary School
Mondays 3:05p.m. - 3:45p.m.

 
Kaegebein Elementary School
Wednesdays 3:05p.m. - 3:45p.m.

Sidway Primary School
Thursdays 3:05p.m. - 3:45p.m.

 
   
GREECE SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Odyssey Academy
Classes not offered this session

 
   
HOLLAND SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Holland Elementary School
Thursdays 3:40 - 4:20

 
   
KEN TON SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Edison Elementary School
Tuesdays 3:20p.m. - 4:00p.m.

 
Franklin ElementarySchool
Mondays 3:20p.m. - 4:00p.m.
Hoover ElementarySchool
Wednesdays 3:20p.m. - 4:00p.m.

 
Lindbergh ElementarySchool
Fridays 3:20p.m. - 4:00p.m.
St. Amelia's School
Tuesdays 2:55p.m. - 3:35p.m.

St. John The Baptist School
Mondays 2:10p.m. - 2:50p.m.
   
LANCASTER SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Como Park School
Wednesdays 3:30p.m. - 4:10p.m.

Court St. School
Thursdays 3:30p.m. - 4:10p.m.

Hillview School
Mondays 3:30p.m. - 4:10p.m.

John A. Sciole School
Mondays 3:30p.m. - 4:10p.m.

William Street School
Tuesdays 3:05p.m. - 3:45p.m.

 
   
MARYVALE SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Maryvale Primary School
Thursdays 2:00p.m. - 2:40p.m.

Maryvale Intermediate School
Wednesdays 2:40p.m. - 3:40p.m. *students may take late bus home

   
ORCHARD PARK SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Eggert Elementary School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m. 

Ellicott Elementary School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m. 

Nativity of Our Lord School
Classes not offered this session

South Davis Elementary School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m. 

Windom Elementary School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m.  

 
   
PITTSFORD SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
St. Louis School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m.


   
SPENCERPORT SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Bernabi Elementary
Classes not offered this session
Canal View Elementary
Wednesdays 3:45p.m. - 4:25p.m.

Munn Elementary
Classes not offered this session

Taylor Elementary
Classes not offered this session

   
STARPOINT SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Fricano Building
Mondays 3:20p.m. - 4:00p.m.

  
 
   
SWEET HOME SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Glendale Elementary School
Wednesdays 2:50p.m. - 3:50p.m. *students can take late bus home

Heritage Heights Elementary School
Thursdays 2:50p.m. - 3:50p.m. *students can take late bus home

Maplemere Elementary School
Wednesdays 2:50p.m. - 3:50p.m. *students can take late bus home

St. Christopher's School
Classes not offered this session

Willow Ridge Elementary School
Thursdays 2:50p.m. - 3:50p.m. *students can take late bus home

   
WEBSTER SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Dewitt Elementary School
Tuesdays 3:25p.m. - 4:05p.m.
Klem N. Elementary School
Wednesdays 3:15p.m. - 3:55p.m.

Klem S. Elementary School
Thursdays 3:25p.m. - 4:05p.m.
Plank Rd. N. Elementary School
Mondays 3:25p.m. - 4:05p.m.

Plank Rd. S. Elementary School
Tuesdays 3:15p.m. - 3:55p.m
Schlegel Elementary School
Wednesdays 3:25p.m. - 4:05p.m.

State Elementary School
Thursdays 3:25p.m. - 4:05p.m.
St. Rita's School
Mondays 2:30p.m. - 3:10p.m.

   
WEST SENECA SCHOOL DISTRICT: Elementary classes  
Allendale Elementary School
Wednesdays 3:00p.m. - 3:40p.m.

Clinton Elementary School
Thursdays 3:40p.m. - 4:20p.m.

Northwood Elementary School
Tuesdays 3:00p.m. - 3:40p.m.
West Elementary School
Fridays 3:30p.m. - 4:10p.m.


Winchester Elementary School
Mondays 3:00p.m. - 3:40p.m.
 


   
WILLIAMSVILLE SCHOOL DISTRICTElementary classes  
Country Parkway Elementary
Fridays 2:55p.m. - 3:35p.m.

Dodge Elementary
Thursdays 2:15p.m. - 2:55p.m.

Forest Elementary
Tuesdays 2:15p.m. - 2:55p.m.

Heim Elementary
Tuesdays 2:15p.m. - 2:55p.m.

Maple East Elementary
Wednesdays 2:15p.m. - 2:55p.m.

Maple West Elementary
Mondays 2:55p.m. - 3:35p.m.
St. Gregory The Great School
Mondays 2:15 - 2:55p.m.



   
SPANISH FOR PRESCHOOLERS CLASSES: 

Preschool classes are listed alphabetically by preschool - click on school for registration information.

Alden Universal Pre K Program (UPK)  
11197 Broadway Ave., Alden, NY 14004
Thursdays 11:10 - 11:40a.m.
Amherst Nursery School  
350 Saratoga Rd., Buffalo, NY 14226
Wednesdays 11:45 - 12:15p.m.
Blasdell Universal Pre K Program (UPK)
Blasdell Elem School - 3780 South Park Ave, Blasdell, NY 14219
Thursdays 10:45 - 11:15a.m. & 11:45 - 12:15p.m.
Butterfly Kisses Daycare  
596 N French Rd, Getzville, N.Y. 14228.
Mondays 10:15 - 10:45a.m. & 10:45 - 11:15a.m. 

Carousel Academy - East Amherst  
8620 Transit Rd.., East Amherst, N.Y. 14051
Mondays 9:15 - 9:45a.m.
Cloverbank Universal Pre K Program (UPK)
Cloverbank Elem School -2761 Cloverbank Rd, Hamburg, NY 14075
Mondays 10:45 - 11:15a.m. & 11:45 - 12:15p.m.
Garden Nursery School
4640 Main St., Amherst, N.Y. 14226
Fridays 12:00 - 12:30p.m.

 

Jackson Pond Preschool
1389 Ransom Road, Lancaster, NY 14086 
Thursdays 12:00 - 12:30p.m.


Jewish Community Center Early Childhood Center
Benderson Building - 2640 North Forest Rd., Getzville, NY 
Mondays 12:45 - 1:15p.m.

Jewish Community Center Early Childhood Center
Holland Building - 787 Delaware Ave., Buffalo, NY 
Tuesdays 12:30 - 1:00p.m.

 

Kenan Center Montessori Preschool
433 Locost St. Ext., Lockport, NY 14094
Tuesdays 11:45 - 12:15p.m.
Launch Pad For Learning
9400 Transit Rd., East Amherst, NY 14051
Wednesdays 11:40 - 12:10p.m.

North Park Community Preschool
310 Starin Ave., Buffalo, NY 14216
Wednesdays 11:30 - 12:00p.m.

Open Door Nursery School
5681 Main St., Williamsville, NY 14221
Wednesdays 8:30 - 9:00a.m.

Page 1 Preschool-West Seneca
1449 Orchard Park Rd., West Seneca, NY 14224
Tuesdays 11:35 - 12:05p.m.

Pixie Village Learning Center
5125 Main St., Williamsville, NY 14221
Mondays 11:45 - 12:15p.m

 

Plank North Universal Pre K Program
Plank N Elem School - 705 Plank Rd, Webster, NY 14580
Thursdays 11:40 - 12:10p.m.

Rolly Pollies - Orchard Park
4058 North Buffalo Rd., Orchard Park, NY 14127
Saturdays 10:45 - 11:15a.m.

 

Rolly Pollies - East Amherst
9630 Transit Rd., East Amherst, NY 14051
Classes not offered this session

 

Rolly Pollies - North Buffalo
1669 Hertel Ave., Buffalo, NY 14216
Classes not offered this session

Roots of the Future Montessori
8970 Main St., Clarence, NY 14031
Wednesdays 11:45 - 12:15p.m.

 

Seton Catholic School
165 Rhinecliff Dr., Rochester, NY 14618
Mondays 12:15 - 12:45p.m. 

St. Amelia Preschool Program
2999 Eggert Rd., Tonawanda, NY 14150
Classes not offered this session
Westminster EarlyChildhood Programs
724 Delaware Avenue, Buffalo, NY 14209
Tuesdays 11:45 - 12:15p.m

If you would like to see your school or district listed in the scheduling, contact CultureKids.

Copyrightę 2006 CultureKids - All rights reserved